Drzewa to duży atut każdego ogrodu, wnoszą do niego dojrzałość i nadają sielskiego stylu, pozwalają na chwilę wytchnienia i wyciszenia dla każdego, kto tylko znajdzie czas by móc je podziwiać. Chociaż często niedoceniane, i ze względu na swoje gabaryty, pomijane w aranżacji przydomowych działek, mogą przynieść wiele korzyści. Jakie więc odpowiednio dobrać drzewa do wielkości naszego ogrodu? I jakie gatunki będą najodpowiedniejsze?
Funkcje krajobrazu
Pierwszym i najistotniejszym pytaniem, jakie powinniśmy sobie postawić przed dokonaniem wyboru drzewa to – jaką rolę ma ono odgrywać w ogrodzie? Jeśli zależy nam wyłącznie na tym, aby dawało cień w ogrodzie w letnie upalne dni, najrozsądniej jest wybrać drzewa liściaste o dużych, gęstych i rozłożystych koronach.
Gdy naszym celem jest wyłącznie uzyskanie przyciągającego oko elementu aranżacyjnego ogrodu, lepiej postawić na okazy z ciekawymi liśćmi, efektownymi kwiatami lub nietuzinkowym pokrojem. Nie można zapominać również o drzewach owocowych, które prócz pysznych owoców oferują ciekawe formy, piękne kwiaty i jednocześnie są drzewami szybko rosnącymi dającymi cień.
Drzewa – naturalne klimatyzatory
Drzewa są siłą napędową całego ekosystemu, czynią lepszym nie tylko powietrze, którym oddychamy, ale też wpływają kojąco na nasze samopoczucie. Sadzenie drzew ma wiele zalet, a jedną z najbardziej praktycznych i namacalnych jest ich umiejętność ochładzania powietrza. Dzięki swym dużym i gęstym koronom dają cień w ogrodzie, zatrzymują zanieczyszczenia, chronią przed hałasem i wiatrem, produkują tlen oraz zwiększają wilgotność powietrza w najbliższym otoczeniu. Sadząc drzewa liściaste od południowej strony naszych domów, sprawimy, iż znacznie ochronią nasze wnętrza przed nadmiernym nasłonecznieniem w upalne lato. Dodatkowo, według badań przeprowadzonych przez Geoffreya H. Donovana w 2009 roku opublikowanych w międzynarodowym czasopiśmie Energy and Buildings, wynika, iż zasadzenie drzew od strony zachodniej domów mieszkalnych może w ciągu 100 lat zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 31%.
Wymagania klimatyczne
Wszystkie rośliny, a w tym również drzewa posiadają pewne wymagania, które decydują o ich stanie, wpływają na szybkość wzrostu i ogólny wygląd. Przy wyborze drzewa należy zadbać o to, by czuło się jak najlepiej w naszym ogrodzie. Nie każdy gatunek dobrze zniesie mróz czy silny wiatr, istotny jest też poziom nasłonecznienia, ilość opadów i rodzaj gleby. Jeśli zależy nam, aby drzewa rzucały cień w ogrodzie w jak najszybszym czasie, bez potrzeby czekania kilkudziesięciu lat aż utworzą odpowiednio dużą i gęstą koronę, warto zasadzać drzewa szybko rosnące.
Drzewa szybko rosnące dające cień
Planując sadzenie drzew w naszym przydomowym ogródku, musimy liczyć się z faktem, iż efekt zacienienia nie będzie natychmiastowy. W zależności jednak od tego, na jaki gatunek postawimy, możemy go maksymalnie skrócić. Niektóre gatunki drzew takie jak dąb czy buk rosną bardzo wolno i swą pełną okazałość mogą osiągnąć nawet po 30 latach. Warto więc postawić na drzewa szybko rosnące dające cień w jak najkrótszym czasie takie jak np.:
-
- Brzoza brodawkowata jest wysokim, bo dorastającym do 30m, drzewem charakteryzującym się długimi, zwisającymi gałęziami i dekoracyjną biało-czarną, łuszczącą się korą. Ze względu na swoją zwartą koronę i szybki wzrost stanowi drzewo szybko rosnące dające cień nawet zasadzone w piaszczystej, mało żyznej glebie.
- Grab pospolity to drzewo dorastające do 25m, charakteryzujące się wysoką posturą, gładką szarą korą z podłużnymi jasnymi pasami i dużych sercowatych liściach, które jesienią przebarwiają się na jasnożółty kolor, stanowiąc tym samym dekoracyjny element ogrodu. Łatwy w formowaniu, dobrze znosi przycinanie, posiada niewielkie wymagania glebowe, przy czym bardzo dobrze znosi mróz.
- Wierzba biała to rodzimy gatunek drzew, kojarzący się z polską wsią, stanowi jeden z najszybciej rosnących gatunków drzew. Dorasta do 30m wysokości z rozłożystą koroną i podłużnymi, wąskimi liśćmi. Preferuje gleby piaszczyste, wilgotne i lekko kwaśne.
- Klon jesionolistny dorasta maksymalnie do 20m wysokości. Posiada szeroką, gęstą i rozłożystą koronę oraz rozgałęziony, jasnobrązowy pień jego dekoracyjne palczaste liście stanowią dużą ozdobę, zwłaszcza jesienią, gdy przebarwia się na złoto. Jednocześnie jest łatwy i niewymagający w uprawie. Jeśli zależy Ci na szybkim osłonięciu ogrodu przed promieniami słońca, przeczytaj artykuł „Drzewa, które szybko rosną.”
Mam u siebie piękną wierzbę 🙂 Pod nią ławeczkę i huśtawkę 😀 w lecie swobodnie możemy siedzieć na ławce i się huśtać, bo drzewo daje na prawdę dużo cienia 🙂