Życica trwała, zwana także rajgrasem angielskim, jest gatunkiem trawy z rodziny wiechlinowatych. W Polsce rośnie zarówno dziko, jak i w uprawie. Jest trawą luźnokępkową i wieloletnią – może być użytkowana w uprawie polowej nawet ponad 4 lata. Uznawana jest za idealny składnik mieszanek łąkowych, kośnych i pastwiskowych. Co sprawia, że życica trwała jest uważana za tak wartościową trawę pastewną?
Wysoka wartość odżywcza
Wysoka wartość pastewna życicy trwałej wynika przede wszystkim z jej bardzo dobrego składu mineralnego. Roślina ta charakteryzuje się wysoką zawartością białek, kwasów tłuszczowych i węglowodanów przy niewielkiej zawartości lignin, celulozy i hemiceluloz. Życica trwała ma bardzo rozwinięty system korzeniowy – może on dochodzić nawet do 150 cm długości. Roślina ta bardzo dobrze wykorzystuje azot zawarty w odchodach zwierząt, jednocześnie gromadząc jedynie niewielkie ilości azotu azotanowego. Dobrze się krzewi i odrasta. Wyróżnia się też wysoką odpornością na udeptywanie. Jeśli chodzi o plon, to może on przekraczać 1,5 tony z jednego hektara.
Te właściwości życicy trwałej sprawiają, że nadaje się ona świetnie na łąki, na których wypasa się owce oraz które nawozi się przez koszarowanie. Jak potwierdzają pracownicy sklepu Małopolskiej Hodowli Roślin, ze względu na bardzo dobrą strawność, smakowitość i łatwość zrywania liści jest ona również odpowiednim wyborem w przypadku pastwisk dla wielu innych zwierząt, takich jak konie, bydło, kozy czy drób. Nie powinno więc dziwić, że w wielu mieszankach traw pastewnych życica trwała stanowi większość nasion.
Nie tylko trawa pastewna
Swoją popularność życica trwała zawdzięcza także uniwersalności. Jej nasiona są obecne w wielu mieszankach traw przeznaczonych do zakładania trawników. Wynika to z faktu, że liście życicy trwałej wyróżniają się atrakcyjnym wyglądem – są żywozielone i błyszczące od spodniej części. W połączeniu z różnymi gatunkami koniczyny życica jest często spotykana w mieszankach traw przeznaczonych pod obsiew terenów rekreacyjnych i muraw sportowych.
Warto jednak pamiętać, że życica trwała potrzebuje odpowiedniej gleby. Najlepiej rośnie na żyznych glebach mineralnych i czarnych ziemiach o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. W glebie nie powinno być jednak zbyt dużo wolnego glinu, ponieważ wpływa on negatywnie na rozwój tej rośliny. Optymalne pH gleby powinno zaś kształtować się w zakresie od 6 do 6,5. Życica jest też mało odporna na zimno i suszę oraz ma duże wymagania świetlne. Stanowisko pod uprawę musi być również wolne od chwastów.